MDD-kompetanse skaper verdi langt utover kulturlivet
Hva blir egentlig resultatet av å satse på musikk, dans og drama? En ny rapport fra SINTEF om musikklinja ved MDD i Namsos gir flere interessante svar.
Rapporten viser at kompetansen elevene utvikler gjennom musikk, dans og drama brukes i arbeidslivet langt utover kunst- og kultursektoren. Tidligere elever arbeider blant annet innen utdanning, helse, offentlig forvaltning og næringsliv.
Kompetanse som etterspørres i hele arbeidslivet
Ifølge rapporten utvikler MDD-elever ferdigheter som samarbeid, kreativ problemløsning, formidling, prosjektledelse og entreprenørskap. Dette er kompetanse som etterspørres i et bredt spekter av yrker og bransjer.
Mange tidligere elever bidrar også aktivt i frivilligheten som instruktører, arrangører, tillitsvalgte og kulturarbeidere, og er med på å styrke lokale kultur- og samfunnsmiljøer.
Bidrar til lokalsamfunnene
Rapporten viser også at mange av elevene vender tilbake til regionen etter endt utdanning. Der bidrar de med kompetanse, engasjement og verdiskaping i lokalsamfunnene sine.
Funnene er en viktig påminnelse om at musikk, dans og drama ikke bare handler om kunst og kultur. Det handler også om arbeidsliv, frivillighet, inkludering, lokalsamfunn og samfunnsutvikling.
Rapporten dokumenterer noe mange i kultursektoren har visst lenge: Kunstfaglig kompetanse skaper verdi langt utover scenen.