foto konsert
I dag stemte EU-parlamentet, med et betydelig flertall, for en versjon av artikkel 13 i opphavsrettsdirektivet som er svært positiv for rettighetshaverne.

– En veldig god nyhet for våre medlemmer, og for alle som skaper musikk sier forbundsleder i MFO Hans Ole Rian.

Det ble stemt over en rekke alternative versjoner av artikkel 13 i Strasbourg i dag. Alternativet som gikk lengst i å ivareta musikkskapernes interesser gikk gjennom i parlamentet med et solid flertall. Av de 751 representantene som deltok stemte 438 av representantene for og 226 mot, mens 39 avstod fra å stemme. Avstemningen innebærer at direktivet nå kan gå videre i EU-systemet for ytterligere forhandlinger og diskusjoner frem mot endelig implementert direktivtekst.

– Nå er det fastslått at selskapene bak brukergenererte medieplattformer ansvarliggjøres for musikken som lastes opp og konsumeres på plattformene – og som gir tjenestene betydelige inntekter. Selskapene må nå betale rimelig vederlag til musikkens rettighetshavere. Dette er en gledens dag for alle musikkskapere sier Hans Ole Rian.